Długie włosy to symbol kobiecości. Dodają bardzo wiele uroku. Często stanowią wręcz kwintesencję atrakcyjności – do tego są obecnie bardzo modne. Zapuszczenie ich zajmuje jednak wiele czasu, co gorsza, nie każda z pań została hojnie obdarzona przez naturę w kwestii zdrowia i witalności włosów. Zdarza się, że nasze kosmyki rosną bardzo powoli, do tego łamią się na końcach. W efekcie czekamy latami i nie możemy osiągnąć wymarzonego wyglądu. Jak przyspieszyć naturalny porost włosów?

Wiele klientek salonów fryzjerskich marzy o długich włosach. Naturalnie wyglądające gęste fale sięgające przynajmniej za łopatki – to obecnie najmodniejszy trend. Krótka fryzura pasuje tylko niektórym kobietom – i tylko niektóre czują się w niej dobrze. Co jednak zrobić, gdy włosy „nie chcą rosnąć’?

Problem spowolnionego przyrostu oraz nadmiernego wypadania włosów jest w dzisiejszych czasach niezwykle powszechny. Stres, pośpiech, niewłaściwa dieta, chemiczne kosmetyki – nie służą zdrowiu i źle wpływają na kondycję całego organizmu, w tym również włosów. Ich pielęgnacji należy zatem poświęcić dużo uwagi.

Naturalne przedłużanie włosów – co robić, by zwiększyć miesięczny przyrost?

Włosy rosną średnio około centymetra miesięcznie. Przyrost możemy jednak do pewnego stopnia zwiększyć – szczególnie jeśli jest on przyhamowany przez niektóre z czynników wymienionych powyżej. Istnieje na to kilka sposobów.

Magiczna moc ziół

Pierwszy – i najbardziej popularny z nich – to terapia ziołowa. Właściwości skrzypu i pokrzywy znane są od pokoleń.  Picie naparu lub przyjmowanie suplementów ze skrzypem oraz pokrzywą może przyspieszyć porost włosów, a także wzmocnić je i powstrzymać nadmierne wypadanie. Można kupić w aptece suplement w tabletkach, który dodatkowo wzbogacony będzie prawdopodobnie biotyną – lub zaopatrzyć się w ziołową herbatkę. Najlepsze są napary przyrządzane z naturalnych liści, nie zaś z torebek fix ze sproszkowanymi ziołami.

Witaminy z grupy B

Nawet jeśli doczekamy się zwiększonego przyrostu włosów dzięki skrzypowi czy pokrzywie, suplementację należy zmieniać, by organizm nie przyzwyczaił się do dobroczynnych składników. Wówczas ich działanie ulegnie bowiem osłabieniu. Kolejnym sposobem, po który warto sięgnąć, jest wzbogacenie diety w witaminy z grupy B.

Pierwszą z witamin, której potrzebują włosy, by szybciej rosnąć, jest witamina B5. W jej składzie zawarty jest kwas pantotenowy (calcium pantothenicum). Witamina B5 obecna jest między innymi w mięsie i jajach. Można również pokusić się o przyjmowanie jej w tabletkach, po wcześniejszym dokładnym zapoznaniu się z ulotką.

Witaminy w grupy B biorą udział w procesach wzrostu organizmu. Korzystnie wpływają na regenerację naskórka, porost włosów i paznokci. Dodatkowo wzmacniają układ nerwowy, łagodzą napięcie. Zwiększają odporność na stres, który bywa częstą przyczyną wypadania włosów, a także skraca ich cykl życia, przez co porost zostaje spowolniony.

Drożdżowy eliksir

Witaminy z grupy B są obecne w dużej ilości m. in. w drożdżach. Na porost włosów korzystnie może wpłynąć kuracja zwykłym drożdżami piekarskimi. By były one bezpieczne dla żołądka, należy doprowadzić do ich zabicia, poprzez zalanie wrzątkiem. Napój drożdżowy, tradycyjny eliksir urody stosowany przez nasze bacie, przygotowuje się z 1/3 kostki drożdży piekarskich. Nie należy go słodzić. Dla poprawy smaku, można wrzątek zastąpić gorącym mlekiem.

Kurację witaminami z grupy B warto wzmacniać poprzez przyjmowanie magnezu, który korzystnie wpływa na przyswajalność oraz wzmacnia efekt przyspieszenia porostu włosów.

Kondycja skóry głowy a długość włosów

Aby osiągnąć szybszy przyrost, należy zadbać nie tylko o same włosy, ale również o skórę głowy. Na ich zdrowy, piękny wygląd wpływ mają cebulki. Aby wzmocnić włos u jego źródła, można wcierać w skalp specjalne wcierki dostępne w aptekach oraz drogeriach. Składniki, które są zawarte w tego typu preparatach, mogą przyspieszyć porost, a także zapobiegać wypadaniu włosów. Dodatkowo sam proces wcierania płynu w skórę głowy pobudza mieszki włosowe i zapobiega nadmiernemu napięciu skóry głowy.

Dla przyspieszeniu porostu włosów można także wykonywać masaże skóry głowy za pomocą szczotki lub specjalnego masażera. Masowanie skóry głowy poprawia jej ukrwienie i pobudza cebulki.

Gdy włosy łamią się na końcach

Wysuszone, zniszczone końcówki włosów z czasem zaczynają się wykruszać. W ten sposób cała fryzura traci na długości. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o końce włosów, ich długość może pozostawać przez długi czas niezmieniona i można nigdy nie doczekać się upragnionych rezultatów. Z tego powodu końcówki należy regularnie podcinać, by nie dopuścić do tego, by zniszczenia powiększały się i zajmowały coraz wyższe partie włosów. Podcinamy jednak, uważając, by nie skracać więcej, niż włosy są w stanie urosnąć. Jeśli zatem włosy rosną około centymetra miesięcznie, należy podcinać np. po 2 centymetry raz na 4 miesiące.

Dodatkowo należy pamiętać o nawilżaniu i odżywianiu końcówek, by ograniczyć rozdwajanie oraz łamliwość. Po każdym myciu, a także przy codziennej stylizacji warto stosować serum silikonowe, które zabezpieczy końce włosów przed zniszczeniami mechanicznymi.

Do uszkodzeń dochodzi podczas stylizacji, kontaktu włosów z ubraniami, paskiem torebki itd. Wraz z upływem czasu nawet najbardziej zadbane włosy będą im niestety ulegać. Problemu zniszczonych końcówek, tak jak konieczności podcinania, nie da się więc całkowicie wyeliminować.

Przedłużanie włosów – natychmiastowy rezultat

Regularne podcinanie końcówek poprawia wygląd naturalnych kosmyków, ale na to, by zapuścić zdrowe, lśniące włosy o wymarzonej długości, trzeba często czekać latami. Dla wielu kobiet problemem jest przetrwanie tak zwanego etapu przejściowego – gdy długość włosów nie jest zadowalająca i ciężko jest wymodelować upragnioną fryzurę. Osiągnięcie wymarzonych efektów wymaga nie lada cierpliwości. Jeśli chcemy osiągnąć je od razu, bez zmagania się z etapem przejściowym, rozwiązaniem może okazać się naturalne przedłużanie włosów. Wykonanie zabiegu zajmuje około godziny czasu, a efekt wizualny nie różni się od tego, który uzyskuje się przez lata zapuszczania naturalnych pasm. W wielu przypadkach może być on wręcz korzystniejszy, bowiem włosy przedłużane są zdrowe i lśniące, wolne od powstających z czasem zniszczeń i oznak starzenia.

Przedłużanie włosów zmienia oblicze nowoczesnego fryzjerstwa, ponieważ pozwala w prosty i bezpieczny sposób uzyskać upragniony wygląd, który niegdyś był nieosiągalny dla wielu klientek salonów. Przeprowadzenie zabiegu w żaden sposób nie wpływa na naturalny przyrost. Skóra głowy oraz włosy pozostają w dobrym stanie. Odpowiednio o nie dbając, można nadal je zapuszczać, jednocześnie ciesząc się natychmiastowym efektem wymarzonej fryzury.

Dodaj komentarz