Nadmierne przetłuszczanie się włosów i skóry głowy to problem, który dotyka wiele osób. Mimo umycia głowy, po chwili widoczne jest na włosach sebum, które sprawia, że czujemy się nieświeżo. Jest to bardzo uciążliwa dolegliwość, która odbiera pewności siebie. Istnieje wiele czynników, które na to wpływają, ale oczywiście istnieją sposoby, które pomagają zwalczyć objawy przetłuszczonych włosów.

Nadmierny łojotok często spotyka się w okresie dojrzewania, kiedy nasze ciało przechodzi bardzo silne zmiany hormonalne, a także u kobiet w okresie menopauzy. Genetyka jest również bardzo częstym czynnikiem, który wpływa na przetłuszczanie się włosów, więc jeśli w rodzinie jest taki problem możesz być pewna, że jest to główny powód. Najczęściej jednak problem leży po stronie złej pielęgnacji włosów – np. używanie produktów mogących przesuszać skórę głowy, zła dieta (wysokotłuszczowe, kaloryczne posiłki) lub niedokładne mycie głowy.

Jak dobrze dbać o naturalne włosy (i nie tylko)?

Nie ma znaczenia, czy posiadasz tylko swoje włosy, naturalne włosy na taśmie czy syntetyczne. O każde z nich należy dbać, by pozostawały w dobrej kondycji. Warto używać produktów specjalistycznych, polecanych przez fryzjerów. Jeśli chcesz sama wybrać szampon, kieruj się poniższymi wytycznymi. Po pierwsze delikatna konsystencja – taki szampon będzie miał dużo mniej składników, które obciążają naturalne włosy. Najlepszym wyjściem są szampony ziołowe, z wyciągiem z czarnej rzepy, pokrzywy, zielonej herbaty, owoców cytrusowych czy szałwii. Naturalne włosy staraj się myć letnią wodą. Podczas mycia, wskazany jest delikatny masaż skóry głowy tak, by pobudzić krążenie. Pierwsze nałożenie szamponu sprawia, że zmywają się tylko kosmetyki użyte do stylizacji oraz „brud” dnia codziennego. Dopiero drugie nałożenie szamponu spowoduje, że włosy będą odpowiednio odżywiane i pielęgnowane. Na koniec najważniejsze – dokładnie spłucz kosmetyki tak, by resztki nie pozostały na skórze głowy bądź na włosach.

Z odżywkami zasada jest taka sama. Konsystencja oraz przeznaczenie to dwie ważne kwestie. Odżywki bez spłukiwania strasznie obciążają włosy, dlatego jeśli masz problem z nadmiernym przetłuszczaniem, ten produkt trzeba odstawić. Pamiętajmy, że odżywkę należy nakładać bezpośrednio na włosy, a nie na skórę głowy. Jeśli posiadasz naturalne włosy na taśmie – nakładaj odżywkę poniżej taśm.

Stylizacja włosów przetłuszczających się

Unikaj gorącego strumienia suszarki. Taka sama zasada dotyczy innych przyrządów do stylizacji, które wymagają działania wysoką temperaturą. Ciepło pobudza gruczoły łojowe do pracy i sprawia, że włosy szybko się przetłuszczą. Na co dzień najlepiej pozwolić skórze głowy „oddychać” – pozwolić naturalnie wyschnąć, nie nakładać na nią zbędnych produktów.

Dieta przy nadmiernym przetłuszczaniu się włosów

Całkowite zrezygnowanie z dań bogatych w tłuszcze zwierzęce to pierwszy stopień do poprawy kondycji skóry głowy. Spora ilość warzyw i owoców dostarczy ważnych witamin – zwłaszcza witaminę B1, B2, B5 (kwas pantotenowy) i B6. Oprócz witamin, istnieją również minerały, które przyczyniają się do regulacji pracy gruczołów łojowych. Jednym z nich jest siarka, która oprócz tego, bierze udział w syntezie keratyny – głównego budulca włosów. Można znaleźć jej sporo w cebuli i czosnku, a także w jajkach czy mleku. Zbilansowana dieta już po krótkim czasie powinna dać efekty w postaci zdrowych, lśniących włosów.

Oprócz diety, warto również ograniczyć stres oraz zadbać o higienę snu. Jego niedobór oraz nerwy mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na samopoczucie, ale również na kondycję włosów. Unikaj zbędnego dotykania włosów, ponieważ przyspiesza to dodatkowo ich przetłuszczanie.

Dodaj komentarz