Każda kobieta marzy o zdrowych, lśniących włosach, które nie będą się łamały i puszyły. Wykonując na włosach zabiegi farbowania, rozjaśniania czy działaniem na nie temperaturą (suszarka, prostownica, lokówka), systematycznie pogarszamy ich kondycję. W takich wypadkach dochodzi do momentu, w którym najlepszym wyjściem jest podcięcie zepsutych końcówek. Sprawdź kilka porad, jak dbać o włosy przesuszone, których struktura została naruszona i wymaga natychmiastowego ratunku oraz jak zapobiegać takim sytuacjom.

Kiedy zauważysz, że Twoje włosy tracą blask i są mniej elastyczne – jest to pierwsza oznaka, że pogarsza się ich kondycja. Łamliwe i osłabione końcówki zaczynają się rozdwajać, co wygląda nieestetycznie i świadczy o uszkodzeniu ich wierzchniej struktury. Szorstkie w dotyku włosy zaczynają być uciążliwe i trudne do ułożenia. Te wszystkie sygnały alarmują, że trzeba zmienić coś w pielęgnacji, bądź zacząć przykładać do niej większą uwagę.

Ważne jest to, w jaki sposób dbasz o swoje włosy. Jeśli spłukujesz szampon i odżywkę gorącą wodą, a osuszając włosy ściskasz je i pocierasz nimi o ręcznik – skończ z tym. Poprzez letnią wodę spowodujesz zamknięcie łuski włosa, co z kolei stworzy barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Delikatnie przykładaj ręcznik do włosów, powodując wchłonięcie nadmiaru wody. Staraj się unikać suszenia głowy suszarką, lecz jeśli jednak będziesz musiała jej użyć, ciepłe powietrze kieruj z dużej odległości.

Długo zapuszczane, naturalne włosy z trudem poddaje się obcięciu. Jeśli jednak stan końcówek jest zły, zaleca się podcięcie włosów minimum 5 centymetrów. Jest to bardzo odważny zabieg, jednak pozwoli on na uzyskanie zdrowych końcówek, o które można zacząć odpowiednio dbać.

Sposoby pielęgnacji włosów suchych

Jednym z ciekawych, domowych sposobów na pielęgnację włosów suchych jest oliwa. Jej odrobinę mieszamy z sokiem z cytryny i kroplami witaminy A+E. Otrzymaną miksturę wlewamy na folię aluminiową i zawijamy wokół końcówek. Po trzydziestu minutach codziennego oliwienia włosów, włosy staną się silniejsze i odzyskają swój blask. Miksturę można nałożyć również na całą długość włosów, w zależności od potrzeb. Jeśli oliwa obciąży Twoje włosy, zastosuj olejek jojoba, ze słodkich migdałów lub orzechów makadamia.

Istnieje wiele kosmetyków, które mają za zadanie przywrócenie włosom dobrej kondycji. Jednym z nich jest płynny jedwab, który sprawia, że włosy nabierają blasku. Innymi dobrymi kosmetykami są te, które w swoim składzie posiadają panthenol lub keratynę. Odżywki zawierające silikony wchodzą w strukturę włosów, chroniąc je na kilka dni przed uszkodzeniami mechanicznymi, dlatego warto nie używać ich zbyt często – mogą również obciążyć włosy co spowoduje ich sklejanie.

Sezon wakacyjny

W sezonie letnim, gdy włosy są narażone na działanie soli bądź chloru, warto pryskać je dodatkowo zwykłą wodą – pomoże to w ochronie przed złym działaniem słońca. Jeśli posiadasz włosy naturalne na taśmie nie musisz się dodatkowo martwić, że wyżej wymienione czynniki będą wpływały na nie niekorzystnie. Jedynie przed pływaniem zwiąż włosy, a po ukończeniu aktywności nad morzem czy basenem, dokładnie opłukaj włosy tak, by nie pozostał na nich chlor czy sól.

Dodaj komentarz