DARMOWA DOSTAWA OD 200 ZŁ
Włosy syntetyczne czy naturalne – które warto wybrać?
Przedłużanie włosów stało się bardzo popularnym fryzjerskim zabiegiem. Jest to bowiem szansa dla każdego na uzyskanie fryzury marzeń, duż...
Przedłużanie włosów stało się bardzo popularnym fryzjerskim zabiegiem. Jest to bowiem szansa dla każdego na uzyskanie fryzury marzeń, dużej objętości włosów, dodatkowo o pożądanej długości. Pojawia się jednak szereg pytań w zakresie rodzaju włosów doczepianych, techniki, trwałości, obciążenia dla naturalnych włosów itp.
Postaramy się pokrótce wyjaśnić kluczowe kwestie i co najważniejsze odpowiedzieć na jedno z bardziej nurtujących pytań: Włosy syntetyczne czy włosy naturalne - które wybrać?
Włosy syntetyczne to inaczej włosy sztuczne, czyli nie mają nic wspólnego z ludzkim włosiem. Włosy syntetyczne to tylko imitacja prawdziwych włosów. Są one wytworzone z różnych rodzajów włókien syntetycznych, takich jak włókna poliestrowe lub akrylowe. Oczywiście mogą być wykonane z tworzyw lepszego lub gorszego gatunku, co rzutuje na ostateczny efekt. Jest to raczej opcja krótkotrwałego przedłużania włosów albo różnego typu tymczasowych dopinek (grzywek, warkoczy z włosów sztucznych, tresek, tupetów, uzupełniaczy, np.: w formie kucyków z klamrą, na rzepie czy na gumce, opasek z włosami itp.). Mamy więc syntetyczne włosy z różnymi systemami mocowania, np.: half-wig, Clip In, Flip-In na żyłce, a także włosy syntetyczne na gumce. Half wig, czyli półperuka, Clip In czy Flip In, czyli treska oraz włosy sztuczne na gumce, opasce dla ekspresowej metamorfozy.
Zaletą włosów syntetycznych jest z pewnością szybki oraz prosty sposób na zmianę fryzury. Zamocujesz wybrany produkt w kilka chwil, ale również całkowicie samodzielnie. Są zdecydowanie tańsze niż włosy naturalne i dostępne obecnie w stosunkowo szerokiej gamie kolorów i stylów. Znajdziemy m.in. włosy syntetyczne blond, włosy syntetyczne brązowe, czarne czy w wielu różnych kolorach. Natomiast posiadają także dosyć uciążliwe mankamenty. Konsekwencją niższej ceny jest ich mniejsza trwałość i żywotność, szybciej się niszczą. Włosy syntetyczne do przedłużania są też bardziej podatne na różne czynniki (stylizacyjne, atmosferyczne) i tym samym o krótszej żywotności, trudności w modelowaniu i uzyskaniu w pełni naturalnego efektu. Włosy sztuczne bardziej się plączą (zwłaszcza po nocy), są sztywniejsze w dotyku i często mają nienaturalny blask.
Włosy naturalne mają dużą przewagę jakościową i w zakresie komfortu noszenia niż włosy syntetyczne. Włosy naturalne są droższe, ale przekłada się to na wytrzymałość i możliwość stylizacji oraz wizualny efekt. Jeśli już zdecydujemy się na włosy syntetyczne, to powinniśmy wybrać te najlepszej jakości, odporne na wysoką temperaturę. Daje nam to możliwość stylizacji tych włosów w temperaturze zazwyczaj do około 170 stopni Celsjusza. Tutaj też warto zadać sobie pytanie, czy nie lepiej dopłacić do włosów naturalnych, gdzie w perspektywie długofalowej, różnica w cenie może nie być, aż tak znacząca. Włosy syntetyczne trzeba częściej zmieniać, a słabsza jakość i efekt w porównaniu do włosów naturalnych są widoczne „gołym okiem”.
Decydując się na włosy syntetyczne, musimy być świadomi pewnych ograniczeń, które nie występują w przypadku włosów naturalnych. Mowa tu przede wszystkim o:
- braku możliwości farbowania, rozjaśniania;
- ograniczonych możliwościach związanych z wysoką temperaturą: suszenie, prostowanie, kręcenie, falowanie;
- zdecydowanie mniejszej podatności na wszelkie zabiegi stylizacyjne, są trudniejsze w układaniu;
- widocznym innym blasku włosów niż przy naturalnych.
Podsumowując, jeśli potrzebujesz sztucznych włosów okazjonalnie, incydentalnie, np.: na sesję zdjęciową możesz wybrać tę formę włosów. Pamiętaj, aby wybrać te najlepszej jakości, dobrane kolorystycznie, łatwe w czesaniu.
Jeśli jednak zamierzasz nosić włosy dłużej, częściej i zależy Ci, aby fryzura wyglądała naturalnie w każdej sytuacji, a włosy były raz pokręcone, raz pofalowane, a innym razem wyprostowane to zdecydowanie wybierz włosy naturalne, które łatwiej rozczesać, są miękkie zdecydowanie łatwiejsze do stylizacji, bez problemu je pokręcisz i wyprostujesz. Włosy naturalne posłużą Ci zdecydowanie dłużej od syntetycznych. W takim porównaniu włosów syntetycznych z naturalnymi, zdecydowanie wygrywają włosy naturalne.
Tak jak wspomnieliśmy powyżej, wybór rodzaju włosów do przedłużania zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Włosy ludzkie są idealne dla osób, które chcą uzyskać naturalny wygląd i trwałość, ale kosztują więcej i konieczna jest intensywniejsza ich pielęgnacja, z uwagi na to, że są naturalne. Z kolei włosy syntetyczne są tańsze i łatwiejsze w pielęgnacji, ale nie wyglądają tak naturalnie i nie są tak trwałe.
Dostępne metody przedłużania włosów:
– keratynowa polega na przedłużaniu włosów na ciepło przy pomocy specjalnych keratynowych łączeń i dedykowanej zgrzewarki;
– kanapkowa polega na założeniu tuż przy nasadzie dwóch pasm na taśmach pokrytych klejem, pomiędzy którymi znajduje się nasze naturalne pasmo włosów;
– Przedłużanie włosów laserowe polega na stworzeniu nanołączeń między kosmykami naturalnymi a doczepianymi;
– taśmowa polega na przyklejeniu pojedynczego, szerokiego pasma dwustronnie pokrytego klejem, które przykleja się pomiędzy naturalne włosy. Są to tzw. bio taśmy;
– ultradźwiękowa polega na stosowaniu fal ultradźwiękowych, które zlepiają pasma z naturalnymi włosami klientki, nie jest stosowana w tym przypadku wysoka temperatura, a miejsce łączenia jest stosunkowo niewidoczne. Niestety jest to dosyć droga metoda;
– pętelkowa, tzw. easy loop, polega na przedłużaniu włosów na hipoalergiczne pętelki. Łączenia wykonuje się za pomocą specjalnych pętelek wykonanych z hipoalergicznego materiału. Ringi są elastyczne, dzięki czemu można regulować odległość łączeń od nasady włosów (możliwa jest dwukrotna korekta w trakcie noszenia). Trwałość tej metody wynosi do 3-4 miesięcy;
– japońska polega na wplataniu sztucznych włosów w naturalne za pomocą krótkiego i cieniutkiego warkoczyka. Centymetr od nasady wplatane są syntetyczne pasma i zabezpieczane są bardzo cienką, niewidoczną gumką. Żeby zabieg się udał, trzeba bardzo ciasno zapleść warkoczyki przy skórze. Minusem jest, że przy długotrwałym noszeniu mogą ucierpieć cebulki włosów;
– injection polega na przyczepianiu pasm do podstawy imitującej skórę, a ta przyklejana jest do głowy. Jest to bardzo nowatorska metoda, dzięki której efekt utrzymuje się długo, natomiast jest kosztowna;
– siateczkowa polega na wykorzystaniu włosów, które przymocowane są do specjalnej siatki, którą następnie klipsami mocuje się do naszych włosów, dedykowana jest do ukrywania miejsc łysiejących;
– clip on-off polega na przyczepianiu sztucznych pasm na taśmie za pomocą klipsów. Pasma na taśmie przyczepiane są do naturalnych włosów i odpinane w szybki sposób, kiedy już nie są potrzebne. Pamiętajmy, aby taśmy były dobrze schowane pod włosami.
Włosy syntetyczne wytrzymują zazwyczaj 2-3 miesiące, jeśli są noszone regularnie, codziennie. Czas w dużej mierze zależy od jakości włosa syntetycznego. Jeśli będziemy stosować się do zasad, np.: unikać stylizacji na gorąco lub zbyt częstego mycia itd. mogą wytrzymać nieco dłużej.
Należy też pamiętać, że naturalne włosy rosną, więc konieczne będzie regularne przesuwanie przedłużeń, aby utrzymać je w odpowiednim miejscu. Zazwyczaj zaleca się przesuwanie przedłużeń w przypadku włosów syntetycznych w okresie od 4 do 6 tygodni.
Przedłużenia wykonane z naturalnych włosów mają zazwyczaj dłuższy czas noszenia, zwykle przesunięcia wykonuje się co 6-8 tygodni.
Syntetyczne włosy niestety łatwiej rozpoznać, bo mają inną strukturę, zazwyczaj mniej naturalny blask. Oczywiście dostępne są obecnie także wysokiej jakości włosy syntetyczne, które coraz lepiej imitują naturalne. Jednak wciąż pozostają sztuczne, co między innymi oznacza, że trzeba być bardziej ostrożnym w różnych formach ich stylizacji. Dla przykładu żadne włosy syntetyczne nie przetrwają temperatury powyżej 190 stopni Celsjusza. Włosy syntetyczne mają też większą skłonność do plątania się, co jest dosyć uciążliwą wadą.
Poznaj naszą ofertę kosmetyków do pielęgnacji włosów naturalnych oraz nasze tajniki świadomej pielęgnacji:
Zobacz także wybrane produkty produkty:
SPRAWDŹ
blog